Plzeňské jesličky

RESTAUROVANÉ PLZEŇSKÉ JESLIČKY

v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském nám.

 

V letošním roce 2024 se naskytla příležitost a možnost „oprášit“ nejen historii, ale i konkrétní postavičky betléma, který byl vytvořen na zakázku pro kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí.

V roce 1942 Spolek přátel kostela sv. Jana Nepomuckého zadal akad. sochaři Janu Vasiliji Čermákovi, aby provedl návrh betléma, který by byl situovaný do plzeňského prostředí. V červenci 1943 tak vzniklo betlémské pozadí, které tvoří realistický pohled na Plzeň před leteckým bombardováním města. Akad. malíř, František Vysekal, převedl pozadí do zimní nálady a zvětšil do požadovaného formátu.

První postavičky, znázorněné jako typičtí obyvatelé z Plzeňska, spatřily světlo světa v roce 1947 v dílně královehradeckého akad. sochaře Františka Bartoše. Tvoří je dvě velké skupiny. Z levé strany přicházejí k Madoně s Dítětem a sv. Josefem měšťané: patron Plzně, sv. Bartoloměj, vede skupinu zpívajících školáků v čele s ředitelem první české školy v Plzni Janem Rychtáříkem, za nimi kráčí purkmist František Pecháček, profesoři August Sedláček, P. František Smetana OPraem, spisovatel Karel Klostermann a jako poslední dramatik a spisovatel Josef Kajetán Tyl. Řemeslníci a sladovníci nesou jako dar své výrobky i znak pivovaru a Škodovky. Celý průvod uzavírá ponocný.

Z pravé strany se přicházejí poklonit Svaté rodině venkované: děvčata a selky v plzeňském kroji, doprovázené dětmi, nesou dary na rukou, v koších a nůších. Za nimi následují krojovaní sedláci a muzika. Dvě selky podpírají chodského spisovatele, sběratee a učitele Jana Františka Hrušku. Ústřední výjev Narození je umístěn do dřevěné chatrče, u níž zpívají stojící andělé a modlí se klečící pastýři s ovcemi, kozou a dvěma králíčky. Nad Svatou rodinou se vznáší anděl s nápisem Gloria, skříň zdobí nápis „Z růže kvítek vykvet nám“. Zástupci cizích národů se klaní Spasiteli ve skupině tří králů s doprovodem.

Ke konstrukci jesliček přibyla v rámci restaurování pojízdná kolečka, takže betlém už není nutné přenášet. Zároveň byla celá betlémská scéna nově nasvětlena. Restaurování provedla MgA Petra Pavlíčková, finanční dotací podpořila toto dílo Nadace 700. let města Plzně a větší částkou se podíleli farníci pan Petr Bureš a pan Jan Hoffmann.

Děkujeme tímto všem, kteří se na obnově jesliček jakýmkoli způsobem podíleli. 

Srdečně zveme ke shlédnutí Plzeňských jesliček během doby vánoční.

Kostel bývá otevřen denně od 8:00 do 17:00 hodin.

Článek o zrestaurovaných jesličkách vyšel: v periodikách, na internetových stránkách, rozhovor v Českém rozhlase a TV Zak:

 
Trojka - Městský obod Plzeň 3 - Zpravodaj ročník 33/ listopad 2024, str.8
Zprávy z 26.11.2024 | ZAK TV
https://plzeňoviny.cz /kostel-sv-jana-nepomuckeho-plzen-betlem/ - 09.12.2024
 

                

 

 

 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.